W ostatnich latach instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W dobie rosnących cen energii elektrycznej, fotowoltaika stała się sposobem na istotne ograniczenie kosztów, dobrym pomysłem na ochronę środowiska. Inwestycja w odnawialne źródła energii wymagana poniesienia nakładów finansowych, a ich wysokość zależy m.in. od przeznaczenia (użytek firmowy bądź prywatny), wielkości zapotrzebowania na energię jak i położenia samej instalacji (warunki techniczne). Istnieją programy wsparcia: „Mój Prąd”, „Energia Plus” i „Czyste Powietrze”. Każdy z nich oferuje nieco inne warunki związane zarówno z możliwością skorzystania (wsparcie przy budowie czy rozbudowie instalacji), jak i poziomem dofinansowania (od kilku do nawet kilku tysięcy złotych). Można także skorzystać z dedykowanych rozwiązań przygotowanych przez banki, które oferują specjalne ekokredyty – udzielane z myślą o inwestycjach w odnawialne
źródła energii.

Korzyści:

  • Wysoki poziom finansowania – możesz pokryć nawet 100% kosztów inwestycji.
  • Długi termin kredytowania – możesz spłacać nawet przez 10 lat.
  • Elastyczność systemu rozliczeń – możesz uzyskać karencję w spłatach.
  • Wygodne wnioskowanie – wszystkie formalności możesz załatwić przez internet.


Fotowoltaika dla firm:

Dotacja z UE:

Taka forma pomocy może wynieść od 100 do nawet 800 tys. złotych, które można przeznaczyć na poprawienie efektywności energetycznej Twojego przedsiębiorstwa. Minimalny wkład własny, wymagany do jej uzyskania w przypadku mikro- i małych firm wynosi 35%, a średnich 45%. Uwaga! Unijne dotacje na fotowoltaikę są ograniczone terytorialnie (nie każde województwo może z nich skorzystać), a przyznanie środków jest obarczone spełnieniem bardzo wielu wymagań.

Pożyczka z UE:

W ramach tego rozwiązania można otrzymać nawet 15 mln złotych nisko oprocentowanej pożyczki z terminem spłaty do 15 lat. Wysokość oprocentowania zależy od dodatkowych warunków. W przypadku spełnienia dwóch – w ramach pomocy publicznej może wynieść zaledwie 0,25%. W przypadku jednego – tylko 0,5%. Standardowe oprocentowanie, bez uwzględniania pomocy, zaczyna się z kolei od 1,95% w skali roku.

Leasing:

Wiele instytucji, banków, jak i firm daje możliwość skorzystania z preferencyjnego leasingu z wysoką kwotą (do 250 tys. zł netto), z długim terminem spłaty (nawet 72 miesiące) i niskim wkładem własnym (od 20%).

Kredyt inwestycyjny:

Taką formę finansowania fotowoltaiki oferuje większość polskich banków. W przypadku tego rodzaju finansowania zyskasz: wysoka kwotę (kilkanaście mln zł), rozłożoną nawet na 15 lat z możliwością 2- lub 3-letniej karencji.